Piatok 16. 11. 2018

Testovanie žiakov 5. ročníka ZŠ

(iba papierová forma)

T5-2018

21. november 2018 ( streda )

ČASOVÝ HARMONOGRAM

8:00-8:10 h - úvodné pokyny k testovaniu a rozdanie OH

8:10-8:20 h - rozdanie testov, oboznámenie sa s testom

8:20-9:20 h - administrácia testu (60 minút)

9:20-9:25 h - zozbieranie testov a OH

• Október - Mesiac úcty k starším

Starnutie je prirodzenou a neoddeliteľnou súčasťou nášho života a týka sa nás všetkých. Človek prežije počas svojho života veľa vážnych a smutných období, ale aj veselých, naplnených radosťou.

Vyčarovať úsmev na tvári našim seniorom, uctiť si ich a dať im najavo svoju náklonnosť sa svojím programom v kultúrnom dome rozhodli žiaci základnej a materskej školy. Básničkami, pesničkami a tancom dokázali svoju lásku k starým rodičom a presvedčili ich, že sú neoddeliteľnou súčasťou života. Po programe ich čakalo občerstvenie a zvuky heligóniek im spríjemnili poobedie, ktoré patrilo iba im.

• 60. výročie

V školskom roku 2017/2018 oslávila naša ZŠ 60. výročie svojho založenia.

Deň osláv, nedeľa, 1. júla 2018 sa niesol v znamení príprav. Slávnosť bola zahájená o 13. hod. v KD.

Slávnostné chvíle spríjemňovali kultúrnym programom deti z materskej školy a žiaci zo základnej školy. Program bol rôznorodý, načrelo sa do klenotnice ľudovej kultúry, modernej hudby a nechýbali tiež tanečné čísla.

V závere pani riaditeľka vyjadrila poďakovanie zaslúžilým zamestnancom školy odovzdaním ďakovných listov.

• Aj naši žiaci sa zapojili do celosvetovej aktivity

18. október žil takpovediac celý svet myšlienkou zjednotenia sa v modlitbe ruženca za pokoj vo svete. Akcia "Milión detí sa modlí ruženec" sa postupne ujala aj u nás na Slovensku a po druhýkrát aj v našej škole. Ako povedal páter Pio: „Keď sa bude milión detí modliť ruženec, svet sa zmení“. Modlitba detí má moc zmeniť chod dejín a tak sme sa aj my vo štvrtok o 9.00 hod. pripojili k tejto výzve modlitbou radostného ruženca. Vyprosovali sme jednotu a pokoj vo svete.

• Exkurzia na Oravský hrad

Žiaci 1. stupňa v pondelok 24. 9. 2018 navštívili s pani učiteľkami pýchu Oravy- Oravský hrad. Dozvedeli sa veľa zaujímavostí zo života obyvateľov hradu.
    Po hrade nás sprevádzal sympatický sprievodca, ktorý svojim zaujímavým výkladom obohateným o vtipné príhody, zaujal všetkých žiakov aj učiteľky.
    Po zdolaní viac ako 300 schodov sme sa dostali až do najstaršej časti hradu – Citadely. Po skončení exkurzie žiaci nakúpili suveníry pre seba aj pre svojich blízkych.

• Koncert Integrácia detí

V stredu 10. októbra sa uskutočnil nadnárodný charitatívny koncert Integrácia detí 2018 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, ktorého sa zúčastnili aj naši žiaci. Usporiadateľom koncertu je občianske združenie Integrácia svieti pre všetky deti rovnako a jeho cieľom je pomáhať deťom, ukazovať im správne vzory a viesť ich ku konaniu a šíreniu dobra. Zúčastnilo sa na ňom má takmer 10-tisíc detí z celého Slovenska. Na koncerte vystúpili napríklad interpreti I. M. T. Smile a Dara Rolins, raperi Ego či Majk Spirit, slovenskí futbalisti aj hokejisti, olympijský víťaz z Ria Matej Tóth, najznámejší slovenský youtuber GoGo, tanečná formácia The Pastels a mnoho ďalších. Všetky vystúpenia zanechali v našich žiakoch nezabudnuteľné zážitky.

• Daj si čas

3. októbra sa žiaci 5.-7. ročníka vydali na cestu do Bratislavy, kde ich čakalo nakrúcanie televíznej zábavno-súťažnej relácie pre deti s moderátormi Mimom a Monikou, v ktorej nešlo len o znalosti z histórie, ale aj o zručnosť, fantáziu a pohotovosť súťažiacich s názvom Daj si čas v RTVS.

Súťažný tím zo 6. triedy sa odvážne postavil proti šiestakom z Ružomberka. Šťastena však viac priala súperom, aj keď náš červený tím bojoval do posledného dychu. Publikum našich žiakov ich hlasno povzbudzovalo a dodalo odhodlanie prísť ešte raz. Aj keď trochu sklamaní, ale s nezabudnuteľnými zážitkami sa tešia na ďalšie meranie síl v súťaži. Celé si to môžete pozrieť 24. novembra na televíznej stanici RTVS v dopoludňajších hodinách.

• Európska noc výskumníkov

Dňa 28.9.2018 sa žiaci našej školy v rámci predmetov fyzika a chémia zúčastnili festivalu vedy Európska Noc výskumníkov. Výskumníci sú medzi nami ako „obyčajní“ ľudia s neobyčajným povolaním. V duchu tohto hesla na nás v Žilinskom Auparku čakalo 27 vedeckých stánkov. Svoju prácu nám odprezentovali výskumníci a vedci zo Žilinskej univerzity, Slovenského červeného kríža, spoločnosti CEIT, Nextria a mnoho iných.

Žiaci si mohli vyskúšať prvú pomoc, diaľkovo ovládať malých robotov tzv. Humanoidov vyrábaných vo Francúzsku a u nás testovaných alebo si mohli vyskúšať, ako sa robia otlačky prstov. Dostali odpoveď na otázky, ako sa merala veľkosť Zeme v minulosti, prečo je naša Zem sploštená, ako sa meria Zem v súčasnosti alebo prečo potrebujeme vedieť aký má tvar naša Zem? A ešte veľa ďalších zaujímavých stánkov nám pomohlo lepšie pochopiť prácu výskumníkov.

• Základná škola s materskou školou Beňadovo 68
    Beňadovo 68